Edzések
Kedd, péntek 19.00-20-30
Edzésvezető: Mihalicska István 5. dan.
Szegedi Tudományegyetem Sportközpont
6725 Szeged, Hattyas sor 10. (H éplüet)
Telefon: +36 30 688 7876
Email: info@szake.hu
Megközelítés:
– 20-as busz: Szabadsajtó utcai megálló (menetrend)
– 1-es villamos: Szeged pályaudvar (menetrend), majd 500 m gyalog
– autóval: a parkolás ingyenes
Aikido etikett
O-Sensei szabályai az Aikido gyakorlására
Ueshiba Kishomaru Doshu kiegészítése a szabályokhoz
Az aikido-t csak akkor lehet megfelelő szinten elsajátítani, ha szigorúan követik az instruktorok tanítását. Az aikido mint harcművészet akkor tökéletesíthető, ha éberen figyeljük, mi folyik körülöttünk, és nem hagyunk sebezhető nyitásokat (suki). A gyakorlás kellemessé és vidámmá válik amint eleget edzettünk ahhoz, hogy a fájdalom már ne zavarjon bennünket. Ne elégedj meg azzal, amit a dojo-ban tanítanak. Teljesen meg kell emészteni, kísérletezni és fejleszteni kell a tanultakat. Sohasem szabad természetellenesen vagy ésszerűtlenül erőltetni a dolgokat a gyakorlásban. Mindenkinek a saját testéhez, fizikai kondíciójához és korához megfelelő gyakorlásba kell belefognia. Az aikido célja az igazán emberi én kifejlesztése. Nem használható az ego fitogtatására.
Öltözet
Gyakorlat bemutatása
Gyakorlás
A gyakorlat bemutatása után az aikidokák meghajlással megköszönik a tanítást, gyorsan partnert választanak (meghajlással, és esetleg o-negai shimasu szavakkal), és megkezdik a gyakorlást. A gyakorlás során a társak fejlődésének elősegítését, és testi épségük megőrzését mindig elsődleges szempontnak kell tekintenünk. Arra kell törekedni, hogy minél több partnerrel gyakoroljunk az edzés során. A magasabb fokozatú aikidokák jobban rá tudnak mutatni a gyenge pontjainkra és segítenek a kiküszöbölésükben, az alacsonyabb fokozatúak hibáiból pedig sokat tanulhatunk.
Alapszabályok
Belépés az edzőterembe
Kilépés az edzőteremből
Edzés közben csak indokolt esetben, és az edzésvezető engedélyével hagyhatjuk el a szőnyeget. A tatami-ról való lelépés előtt meghajlunk a kamiza felé, majd belelépünk a papucsunkba. A kijáratnál újból meghajolva tisztelgünk a dojo-nak.
Az edzés kezdete
A szőnyegre érkezés után az aikidokák egy vagy több sorban leülnek seiza-ba, és így várják az edzésvezetőt. Amikor az megérkezik, először meghajlással tiszteleg O-Sensei emléke előtt, majd leül ő is seiza-ba (az edzésre felsorakozottakkal szemben). Rövid meditáció (mokuso) után mindenki meghajlással tiszteleg O-Sensei emléke előtt a kamiza felé (a meghajlás előtt az edzésvezető a feje fölött tapsolva jelezhet, ennek a tapsok számától függően több jelentése is van), majd az aikidokák és az edzésvezető egymást üdvözlik szintén meghajlással, és esetleg o-negai-shimasu (ejtsd: onegájsimász) szavakkal üdvözlik egymást. Ha egy dojo lát vendégül egy mestert, akkor előbb a dojo vezetője és a vendég üdvözlik egymást meghajlással, és csak utána üdvözlik a gyakorlók a mestert. Ha több instruktor tart tábort, akkor a rangidős mester foglal helyet a gyakorlókkal szemben, és a másik mester a sor elejéhez ül oldalt, és a tisztelgés után előbb egymást köszöntik meghajlással és csak utána üdvözlik a gyakorlók a mestereket. Ezután a rövid „szertartás” után kezdődik a bemelegítés, majd pedig az edzés.
Az edzés vége
Az edzés végén rövid levezető gyakorlatok után újból sorba leülnek az aikidokák, rövid meditáció után előbb a kamiza, majd pedig egymás felé meghajolva búcsúznak az aikidokák és az edzésvezető (több oktató esetén szintén előbb egymástól búcsúznak az edzésvezetők). Néhány helyen a gyakorlók még megvárják, amíg az edzésvezető lemegy a szőnyegről, és csak utána állnak fel ők is, vagy feláll mindenki, és állva újból meghajlanak az aikidokák és az edzésvezető egymás felé. Néhány dojo-ban az edzés után az aikidokák végigjárják azokat, akikkel az edzés folyamán gyakoroltak, és meghajlás kíséretében újra megköszönik a közös munkát egymásnak.