Az aikido (japán írással: 合気道) egy tradicionális alapokra épülő és a modern kori harcművészetek közé tartozó, japánból származó harcművészet. Alapítója Ueshiba Morihei, azaz ismertebb nevén O-Sensei, ami magyarul azt jelenti, hogy nagymester vagy nagy tanító.

Szombathelyen 1976-tól Hórváth József (1. dan) kezdett el aikidót oktatni, aki Nyugat-Német kapcsolata révén kapott ebben segítséget. Budapesten pedig saját erőből és külföldi kapcsolat nélkül Bodnár Gyula (4. dan) és Várszegi Rudolf (6. dan) fogtak bele az aikidóba.

1985 őszén szövetségbe csoportosultak a hazai aikidósok, és 1986 nyarán pedig megrendezésre került az Országos Nemzetközi edzőtábor Tatán, ahol először találkoztak a budapesti és a szombathelyi klub tagjai, továbbá ekkor történt meg az első magyarországi danvizsga, ahol Várszegi Rudolf, Bodnár Gyula és Horváth József 1. dan fokozatot kaptak meg.

1987-ben a Budapesti Építők Sportcsarnokában lett megtartva egy nemzetközi edzőtábor Michel Narey 5. danos angol mester vezetésével, ahol tízen vizsgáztak, de csak négynek sikerült az 1. dan fokozatot letenni, akik Botka Péter (1. dan), Katona József (5. dan), Gollob Szabolcs (6. dan) és Elsner László (6. dan) voltak.

1988. februárjában az Európai Aikido Szövetség vezetője Nobuyoshi Tamura Shihan 8. dan fokozattal rendelkező nagymester először látogatott el Magyarországra, és azóta is minden év februárjában eljött Budapestre edzést tartani. 1988 augusztusában-szeptemberben Várszegi Rudolf Japánban az Aikikai Hombu dojo-ban edzett egy teljes hónapot, majd 1989. februárjában első magyar aikidósként megkapta a 2. dan fokozatot.

1992. decemberében ismét fontos esemény történt, Fujita Masatake 8. danos nagymester Tokióból, az Aikikai Hombu dojo külügyi titkára látogatott el Magyarországra a MAASZ (Magyar Aikido Szövetség – 1990-2014 ) szervezésében. Ebben az évben hivatalosan is a magyar aikido az európai színvonalhoz felzárkózott és egyenrangú tagja lett.

A Nemzeti Aikido Szövetség – Magyarország 2007-ben alakult Márton Imre vezetésével, majd a 2011-es névváltozást követően alakult ki a jelenlegi formája. 2012 évvégén adta be a jelentkezését az európai szövetségbe, majd 2013 májusában két fős küldöttséggel részt vett a Svájcban megrendezett európai közgyűlésen, ahol hivatalosan is megkapta a teljes jogú európai szövetségi tagságot.

Napjainkban már rengeteg aikido szervezet jött létre Magyarországon.